Çiftlerin en önemli günleri olan evliliğe hazırlıkları sürecin en güzel ve zevkli kısmıdır. Ailelerin tanışması, kız isteme, çeyiz telaşı, ev seçimi derken gün gelir çatar ve davetiye konusu gündeme gelir.

Davetiye seçimi gelin ve damat için oldukça zor bir süreçtir. Ancak bu aşamayı nikah veya düğünden yaklaşık 3 ay öncesinde araştırmaya başlayarak hızlıca çözebilirsiniz.

Yüzlerce davetiye modeli var. Sizin için uygun olan davetiye modeli hangisi?

Davetiye türlerini incelerken içinize sinen ve sizinle özdeşleştiğini düşündüğünüz tasarım doğru olandır.

Kendinize uygun olan davetiyeyi nerede bulabilirsiniz?

Bu noktada çeşitli kategoriler karşınıza çıkacaktır. Butik firmalar, matbaalar ve internet üzerindeki bazı platformlar örnek gösterilebilir. Herkes için uygun bir model mutlaka vardır, ancak burada püf nokta davetiyenin kalitesi ve özgünlüğüdür.

Özellikle yaz aylarında düğün ve nikahların sayısında büyük bir artış gözlemlenmektedir. Davetiye işini aceleye getiren çiftler, buldukları ilk davetiyeyi seçerek siparişlerini hemen vermektedirler. Kağıdın kalitesi, baskı tekniği, davetiyenin basım süresi, davetiye üzerindeki tasarım gibi konular çoğu zaman gözden kaçırılmaktadır. Bir davetiyenin  300-350 gr. olması gerekmektedir.

Davetiye; hayatınızdaki en önemli günlerden biri olan evliliğinizi  temsil edeceği için, sıradan olmaması önemlidir. Bu nedenle piyasada bulduğunuz hemen her yerdeki tasarımlardan kaçınmanızı öneririz. Uygun fiyatlı ve farklı tasarımları seçmeniz bu özel gününüzü taçlandıracaktır.

Davetiyelerin ölçüsü nasıl olmalıdır?

Bu konuda standart bir ölçü söz konusu değildir. Farklı ölçülerde davetiye modelleri mevcuttur. Tercihiniz tasarıma göre şekillenecektir bu nedenle bu konuyu çok dikkate almanıza gerek yoktur. Ancak boyutlar fiyatı etkileyen faktörlerdir buna dikkat etmek önemlidir. Öte yandan, zarfları ayrı bir yerden alacaksanız, davetiye ölçünüzden eni ve boyu yaklaşık 1 cm kadar büyük olan zarflar tercih etmelisiniz. Aksi durumda davetiyeniz zarfa sığmayacaktır.